>> wróć na stronę główną

28 października 2009

Język HTML - podstawowe podstawy

Jeżeli akurat zapragnąłeś stworzyć stronę internetową lub chciałbyś tylko zorientować się co to jest ten HTML to zapraszam do lektury tego wpisu i następnych. Krótko i konkretnie (trzymając się dobrych nawyków z XHTMLa) opiszę podstawy języka HTML:


Co to jest HTML?

HTML to język (tak język, zupełnie jak języki obce - za pomocą HTMLa twórcy stron komunikują się z przeglądarkami internetowymi, np Firefoxem lub Operą) używający znaczników do tworzenia stron internetowych.

Co to jest tag (znacznik HTML) ?

Znacznik HTML (ang. TAG) to <słowo> otoczone nawiasami trójkątnymi (np <img>, <h1>). Cała zabawa polega na tym, że przeglądarka internetowa widząc znacznik OŻYWIA (!) go, np. zamieniając słowo <img> na obrazek lub formatując tekst <h1>tytuł strony</h1> na duży widoczny nagłówek strony internetowej.

HTML tag - jak pisać?

Znaczniki posiadają <otwarcie> i </zamknięcie> - co za tym idzie znaczniki można zagnieżdżać, tzn. jeden znacznik może zawierać w sobie inne znaczniki lub tekst, np.

<p>jestem <b>poprawnym</b> przykładem</p>

ale!
jest kilka specyficznych znaczników (np <img> - obrazek lub <br> - znak nowej linii tekstu) nie mogą zawierać w sobie zagnieżdżonych znaczników ani tekstu. Takie znaczniki zamykamy na końcu słowa, np.

<br/>


HTML jest taki prosty?

Tak. Warto wspomnieć, że są pewne reguły dotyczące znaczników, których należy się trzymać, ponieważ dzięki nim utrzymamy porządek i zapewnimy (tzn. zrobimy co w naszej mocy) aby w różnych przeglądarkach nasza strona internetowa wyglądała podobnie

REGUŁY:
1. znaczniki piszemy małymi literami:

<p>jestem poprawnym przykładem</p>

<P>nie jestem takim najgorszym przykładem, ale trochę wstyd</P>


2. znaczniki zawsze domykamy

<p>jestem <b>poprawnym</b> przykładem <br/> bardzo poprawnym </p>

<p>jestem <b>niedomkniętym przykładem <br> podwójnie niedokmniętym </p>


3. i to domykamy w kolejności otwarcia

<p>jestem <b>poprawnym</b> przykładem </p>

<p>nie jestem <b>poprawnym przykładem </p>niestety </b>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.